11 korzyści wdrożenia systemu telematycznego w Twojej firmie

Spis treści

Nadajnik GPS

Spis treści

11 korzyści wdrożenia systemu telematycznego w Twojej firmie

System telematyczny to rozwiązanie technologiczne, które podbija w ostatnim czasie zarówno rynek zagraniczny, jak i powoli rynek polski.

Firmy logistyczne, transportowe i budowlane dostrzegają niezaprzeczalne korzyści wynikające z korzystania z monitoringu GPS pojazdów floty oraz wdrożenia systemu zarządzania pojazdami. Mimo że lista zalet jest długa, warto ją dokładnie przeanalizować i sprawdzić, jak takie rozwiązanie jest w stanie wpłynąć na działanie całego przedsiębiorstwa. 

SYSTEM TELEMATYCZNY – CO TO JEST?

Telematyką nazywa się zespół rozwiązań technologicznych, które usprawniają funkcjonowanie sektorów. Mogą przybierać charakter rozwiązań telekomunikacyjnych, informatycznych i informacyjnych. System zarządzania flotą, wyposażony w śledzenie pojazdów GPS, kontrolę paliwa i ewidencję czasu pracy to najpopularniejszy z rodzajów systemów telematycznych. Najczęściej jest wykorzystywany w branży transportowej i logistycznej, przynosząc dużo korzyści.

ZALETY WDROŻENIA SYSTEMU TELEMATYCZNEGO

Oprócz najbardziej oczywistych zalet wynikających z używania systemu FleetHouse do zarządzania flotą w przedsiębiorstwie, jak obniżenie kosztów paliwa czy zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, pojawiają się też mniej oczywiste korzyści, o których mówią nam nasi klienci. Umieściliśmy je również w poniższym zestawieniu, a sama lista to zbiór zalet wdrożenia systemu telematycznego w branży transportowej, budowlanej lub dystrybucyjnej przygotowany przez specjalistów FleetHouse.

11 KORZYŚCI WYNIKAJĄCYCH Z WDROŻENIA SYSTEMU ZARZĄDZANIA FLOTĄ

 1. Obniżenie kosztów paliwa
 2. Obniżenie kosztów eksploatacyjnych
 3. Zmniejszenie kosztów administracyjnych
 4. Optymalizacja czasu pracy
 5. Przyspieszenie dostaw
 6. Sygnalizacja zbliżających się przeglądów
 7. Przekazywanie informacji diagnostycznych
 8. Poczucie bezpieczeństwa
 9. Kierowcy – bezproblemowy kontakt
 10. Kierowcy – zwiększone bezpieczeństwo
 11. Kierowcy – nauka ekonomicznej jazdy

Obniżenie kosztów paliwa 

Ta zaleta jest zawsze wymieniana przez klientów FleetHouse, jako pierwsza i poniekąd najważniejsza. Statystycznie, podczas używania systemu do zarządzania flotą FleetHouse, przedsiębiorstwa obniżają koszty paliwa o ponad 20%. Jest to wypadkowa wielu usprawnień, które zachodzą w procesach transportowych, jak np. efektywniejsza trasa przejazdu, czy montaż sond paliwowych informujących o średnim spalaniu, tankowaniu czy niekontrolowanych ubytkach. 

Obniżenie kosztów eksploatacyjnych

System monitorowania floty FleetHouse pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne w firmach transportowych i logistycznych, dzięki upłynnieniu działań i rozplanowaniu tras przejazdów. System pozwala też przełączać tryby między jazdą służbową a jazdą prywatną kierowcy. Dzięki dodatkowej analityce pojazdu, obniżają się koszty ubezpieczeń, przy bezwypadkowym użytkowaniu pojazdu.

Sygnalizacja zbliżających się przeglądów

Jest to szczególnie przydatna funkcja w przypadku posiadania rozbudowanej floty pojazdów. Podczas rejestracji samochodów osobowych lub ciężarowych, użytkownik systemu FleetHouse ma możliwość uzupełnienia danych szczegółowych pojazdów. Dzięki temu, system wysyła powiadomienia informujące o zbliżających się przeglądach z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. 

Przekazywanie informacji diagnostycznych

Dzięki rozbudowanemu systemowi kontroli floty, osoby zarządzające pojazdami są w stanie przewidzieć zużycie części oraz zawczasu zamówić części zastępcze. W przypadku awarii któregoś z kluczowych elementów komputera pojazdu, informacja jest natychmiast przekazywana do centrali zarządzającej. 

Optymalizacja czasu pracy

Sprawne zarządzanie flotą pojazdów jest w stanie znacząco zoptymalizować czas pracy centrali administracyjnej oraz kierowców. Dzięki analizie przejazdów i oczekujących ładunków, system pozwala na skonfigurowanie optymalnej trasy kierowcy, unikając tzw. „pustych przewozów”. 

Przyspieszenie dostaw

Krótszy czas realizacji zamówień to tak naprawdę wynik skrócenia czasu przejazdów floty. System FleetHouse pozwala na analizę drogi przejazdowej wraz z aktualną analizą zdarzeń, niespodziewanych utrudnień czy zmian przepisów. Dzięki temu kierowca na bieżąco może sprawdzać trasę, a centrala – monitorować położenie GPS pojazdu

Zmniejszenie kosztów administracyjnych

Wdrożenie systemu telematycznego FleetHouse to nie tylko korzyść po stronie kierowców, ale też osób zarządzających całą flotą. Dzięki kompleksowej pracy systemu, pracownicy centrali zarządzającej mają zdecydowanie więcej czasu na rozwiązywanie kluczowych zadań, nie martwiąc się o np. niespodziewane utrudnienia na drogach. 

Poczucie bezpieczeństwa

Jest to korzyść, która wyjątkowo często jest wspominana przez właścicieli firm transportowych lub logistycznych, którzy wdrożyli w swoich przedsiębiorstwach system zarządzania flotą FleetHouse. Dzięki niemu nie muszą ciągle nadzorować pracy kierowców, martwić się o terminowość dostaw, czy problemy z dokumentacją. 

Bezproblemowy kontakt

W trakcie realizacji przejazdu, kierowca może potrzebować dokumentów wymaganych do przekroczenia granicy. Dzięki systemowi FleetHouse, centrala zarządzająca flotą przejazdów jest w stanie przesłać kierowcy podpisane dokumenty prosto na aplikację FleetHouseBezproblemowy i ciągły kontakt pozwala także na np. nagłą zmianę trasy kierowcy. 

Zwiększone bezpieczeństwo

Ta zaleta jest przede wszystkim ceniona przez kierowców, którzy wyjeżdżając w długą trasę, muszą brać pod uwagę różne scenariusze wydarzeń. W razie wypadku osoby kierującej pojazdem, kierowca może natychmiast powiadomić o tym centralę czy wezwać pomoc za pomocą systemu FleetHouse. Śledzenie GPS samochodu lub ciężarówki ułatwia dokładną lokalizację jednostki wymagającej pomocy. 

Nauka ekonomicznej jazdy

Ostatnią z przedstawianych zalet wdrożenia systemu telematycznego jest korzyść długoterminowa, która wpływa zarówno na eksploatację pojazdów, bezpieczeństwo kierowców i innych uczestników ruchu drogowego, jak i obniża koszty paliwa. Mowa tutaj oczywiście o eco-driving’u, czyli ekonomicznej jeździe. System telematyczny FleetHouse jest wyposażony we wskaźniki pozwalające monitorować zachowanie kierowcy na trasie, a także przekazywać mu odpowiednie informacje wpływające na jakość jego jazdy. 

Zalety wdrożenia systemu telematycznego czy to w branży transportowej, czy dystrybucyjnej lub budowlanej są niezaprzeczalne. Jednak czym się kierować podczas wyboru konkretnego dostawcy? O tym w kolejnym artykule, lecz już możemy zdradzić, że jest to między innymi dostępna wersja demo systemu, która pozwoli na zapoznanie się z jego działaniem. Taką wersję demo przygotowaliśmy w FleetHouse. Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta i chciałbyś dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu!

Przejdź do strony głównej.

Jak skutecznie zarządzać flotą pojazdów? O tym w naszym kolejnym artykule!

SPRAWDŹ

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami.