Co to jest system TMS i jak może pomóc Twojej firmie?

Spis treści

tms_transport

Spis treści

Co to jest system TMS i jak może pomóc Twojej firmie?

Wraz z rozwojem technologii oraz rosnącymi oczekiwaniami klientów, firmy transportowe starają się doskonalić swoje procesy logistyczne, aby zapewnić jakościową, niezawodną i terminową dostawę towarów. Jak powinien wyglądać sprawny system zarządzania transportem? Co to znaczy TMS?

TMS – co to?

TMS (Transport Management System) to kompleksowy system, który umożliwia zarządzanie transportem, jednocześnie skracając przepływ informacji w firmie. Oprogramowanie pomaga w kierowaniu logistyką związaną z przemieszczaniem towarów fizycznych – drogą lądową, morską, powietrzną lub połączeniem dwóch i więcej środków transportu. TMS udostępnia wgląd w codzienne operacje i niezbędną dokumentację. Zazwyczaj jest częścią większego systemu zarządzania łańcuchem dostaw (Supply Chain Management).

Systemy TMS zbierają wszystkie informacje dotyczące procesów zarządzania oraz monitorowania środków transportu na jednej platformie logistycznej. Dzięki temu redukują ryzyko pomyłek czy nieporozumień między pracownikami. Co więcej, automatyzacja zadań pozwala na znaczną oszczędność czasu, a optymalizacja tras usprawnia proces wysyłki. W rezultacie system TMS zmniejsza koszty zarówno dla przedsiębiorstw, jak i klientów końcowych.

TMS – logistyka

Program TMS oferuje przede wszystkim optymalizację fizycznego przepływu towarów oraz zarządzanie flotą pojazdów. Jego najważniejsze funkcjonalności obejmują:

 • planowanie tras przejazdu,
 • lokalizację pojazdów,
 • monitoring obsługi zleceń,
 • generowanie listów przewozowych,
 • bezpośrednią komunikację z kierowcami,
 • analizę czasu pracy kierowcy,
 • monitoring zużycia paliwa,
 • analizę pracy maszyn,
 • zarządzanie zleceniami, kierowcami oraz flotą.

TMS pomaga w wyborze najlepszych tras na podstawie oszacowanych kosztów, wydajności oraz odległości. Bardziej zaawansowane systemy zapewniają również usługi śledzenia i monitoringu pojazdów poprzez lokalizator GPS, umożliwiając wymianę informacji pomiędzy przewoźnikami w czasie rzeczywistym.

TMS – zalety

Nowoczesne systemy zarządzania transportem zapewniają firmom wiele korzyści – od optymalizacji tras, przez skrócony czas dostawy, aż po poprawę jakości realizowanych usług.

Oszczędność kosztów

Przede wszystkim, system TMS oferuje znaczne oszczędności – zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i klienta końcowego. Z jednej strony, zmniejsza koszty administracyjne, automatyzując takie procesy jak audyt, rezerwacje, płatności, zawieranie umów i planowanie zamówień. Z drugiej – analizuje czas przejazdów i monitoruje zużycie paliwa, pozwalając na optymalizację stylu jazdy poszczególnych kierowców oraz zmniejszenie rocznych kosztów.

Bezpośrednia komunikacja

Systemy zarządzania transportem wyposażone są w funkcje bezpośredniego kontaktu, dzięki którym centrala może łatwo i natychmiastowo nawiązać kontakt z kierowcami. TMS eliminuje opóźnienia w przekazywaniu informacji, redukując nieporozumienia. Co więcej, zarządzając flotą pojazdów, możesz na bieżąco udostępniać kierowcom informacje o utrudnieniach na drodze, nowych celach podróży lub zmianach w zaplanowanych trasach.

Monitoring w czasie rzeczywistym

Systemy TMS pozwalają na śledzenie pojazdów oraz przepływu towarów w czasie rzeczywistym poprzez funkcje monitoringu GPS. Dzięki temu mogą na bieżąco generować propozycje optymalnych tras, identyfikować krótsze lub mniej zatłoczone drogi oraz dostosowywać się do nieprzewidzianych przeszkód czy warunków pogodowych.

Wygodna dokumentacja

Oprogramowanie TMS to również okazja do digitalizacji dokumentacji. Wszystkie ważne pliki przechowywane są w jednym miejscu. Co więcej, dzięki systemowi TMS faktury i listy przewozowe mogą być przekazywane drogą elektroniczną.

Jakie branże skorzystają z systemu TMS?

Z systemów zarządzania transportem korzystają przede wszystkim firmy, które regularnie wysyłają i odbierają towary. Dlatego rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko w branży transportowej, ale także w handlu, produkcji czy logistyce. Wśród przedsiębiorstw, które skorzystają z systemu TMS wymienić można:

 • firmy detaliczne,
 • firmy e-commerce,
 • branże produkcyjne,
 • branżę farmaceutyczną i opiekę zdrowotną,
 • restauracje i inne organizacje świadczące usługi gastronomiczne,
 • dostawców usług logistycznych,
 • organizacje lotnicze, rządowe i obronne.

Choć systemy TMS są najczęściej wprowadzane w przedsiębiorstwach kierujących dużą siecią pojazdów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z nich także mniejsze firmy – szczególnie ze względu na opłacalność tego typu rozwiązań.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami.