Karta kierowcy – czym jest, jak ją wyrobić, ile kosztuje?

karta-kierowcy

Karta kierowcy jest ważnym dokumentem, który jest obowiązkowy do wyrobienia dla określonej grupy kierowców. Jeśli kierujący pojazdem wyposażonym w tachograf cyfrowy nie posiada karty np. z powodu kradzieży lub zagubienia, wówczas mogą grozić mu wysokie mandaty – podobnie jest w przypadku utraty ważności karty lub jej zniszczenia. 

Karta kierowcy – czym jest i do czego służy?

Standardowo kierowca powinien posiadać przy sobie istotne dokumenty takie jak prawo jazdy czy dowód osobisty. W przypadku zawodowych kierowców innym niezbędnym dokumentem karta kierowcy. To imienna plastikowa karta (podobna do karty płatniczej), na której rejestruje się czas jego pracy – zmiany aktywności, przejechany dystans kilometrów, data i czas. Ponadto na karcie zapisane są dane kierowcy (imię i nazwisko, numer prawa jazdy, data urodzenia) oraz informacje o kraju rejestracji oraz okresie, na jaki wydawana jest karta kierowcy – przeważnie jest to 5 lat, jednak nie dłużej niż okres ważności prawa jazdy kierowcy. Kara za jazdę bez karty kierowcy może być bardzo dotkliwa zarówno dla kierowcy, jak i jego pracodawcy, i obejmuje zarówno wysokie mandaty, jak i możliwość utraty prawa jazdy na trzy miesiące. Mandaty dla kierowcy i przedsiębiorstwa wynoszą po 2000 zł.

Zobacz możliwości naszej aplikacji w akcji

Odpowiedzialnością pieniężną obarcza się również pracownika firmy zarządzającego transportem. Dodatkowe sankcje nakłada się na kierowcę za jazdę bez prawidłowo wykonanych wydruków oraz poruszanie się pojazdem bez ważnej karty przez okres powyżej 15 dni. 

Kto powinien wyrobić kartę kierowcy?

Obowiązek wyrobienia tego dokumentu dotyczy kierowców obsługujących pojazdy wyposażone w tachograf cyfrowy. Są to pojazdy przeznaczone do przewozu towarów o łącznej masie całkowitej przekraczające 3,5 tony oraz samochody służące do transportu ludzi w liczbie większej niż 9 osób (wliczając kierowcę). Przepisy te mają zastosowanie nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Unii Europejskiej. Dane zapisywane na karcie kierowcy należy pobierać co 28 dni roboczych i następnie przechowywać przez 12 miesięcy. Elektroniczną ewidencję czasu pracy kierowcy można także wyświetlić na ekranie tachografu, wydrukować na dołączonej do niego drukarce lub zgrać na inny komputer. Dostęp do niniejszych danych ma również pracodawca, który może je kopiować w celu kontroli pracownika.

Jak i kiedy wyrobić kartę kierowcy?

Wniosek o wyrobienie karty kierowcy składa sam kierowca w swoim imieniu – nie ma możliwości, aby dokonał tego pracodawca lub pełnomocnik kierowcy. Organem wydającym ten dokument jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Wniosek należy złożyć także wówczas, gdy upłynął termin ważności karty kierowcy, sama karta została skradziona, uszkodzona lub zagubiona oraz jeśli zmieniły się dane kierowcy. W przypadku kradzieży karty kierowcy po zgłoszeniu tego faktu policji kierowca może pracować bez dokumentu przez 15 dni, okazując podczas kontroli zaświadczenie o tym fakcie. Ponieważ urząd wystawia zaświadczenie o fakcie ubiegania się o kartę jedynie w sytuacji wystawiania karty zastępczej, w związku z tym trzeba pamiętać o złożeniu wniosku o przedłużenie karty co najmniej 15 dni roboczych przed utratą jej ważności. 

Co jest potrzebne do wyrobienia karty kierowcy?

Przy składaniu wniosku o kartę kierowcy – online lub w wersji papierowej – należy dołączyć do niego niezbędne dokumenty. Do karty kierowcy obligatoryjnie dodajemy spełniające określone wymogi zdjęcie kierowcy, kopię ważnego prawa jazdy oraz kopię potwierdzenia wniesienia opłaty za wydanie karty. W przypadku wnioskujących obcokrajowców należy dołączyć dodatkowo także skany m.in. tłumaczenia prawa jazdy, zaświadczenia o miejscu zamieszkania w celu potwierdzenia pobytu w Polsce więcej niż 185 dni w roku oraz aktualnej karty kierowcy. A ile kosztuje wyrobienie tego dokumentu? Opłata za wydanie karty kierowcy wynosi aktualnie 172,20 zł. 

Chcesz wznieść swoją flotę na wyższy poziom?

Monitoring GPS

Jak sprawdzić, czy karta kierowcy jest gotowa i jak długo trwa jej wyrobienie?

Terminy oczekiwania na wydanie karty kierowcy mogą różnić się w zależności od sposobu, w jaki został złożony wniosek. Ile zatem trwa wyrobienie karty kierowcy? Standardowo proces ten nie powinien trwać dłużej niż 30 dni kalendarzowych, wliczając czas oczekiwania na przesyłkę przez pocztę tradycyjną. Jeśli wniosek złożono online, wówczas może on zostać rozpatrzony nawet w ciągu 7 dni. Karty są przesyłane do wnioskujących na podany adres bez możliwości wysyłki za granicę.

Status wniosku karty można zweryfikować samodzielnie. Jak zatem sprawdzić, czy karta kierowcy jest gotowa? Wystarczy zarejestrować się na stronie info-car.pl lub w serwisie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie po uzupełnieniu danych status karty wyświetli się automatycznie.