Na czym polega optymalizacja trasy przejazdu?

Spis treści

optymalizacja_fleethouse

Spis treści

Na czym polega optymalizacja trasy przejazdu?

Wyznaczanie trasy przejazdu to podstawowy obowiązek osób zarządzających flotą pojazdów. Odpowiednio zaplanowana droga ma zapewnić terminowość przewozu oraz ograniczyć liczbę pokonywanych kilometrów. Sprawdź, w jaki sposób nowoczesne narzędzia mogą wesprzeć Twoją firmę poprzez funkcje optymalizacji tras i reagowania na nieoczekiwane zmiany na drodze w czasie rzeczywistym.

Czym jest optymalizacja trasy?

Optymalizacja trasy przejazdu to proces logistyczny, mający na celu wzrost wydajności realizacji transportu drogowego. Podczas planowania kursu pojazdu trzeba wziąć pod uwagę więcej niż sam dystans pomiędzy wszystkimi punktami załadunku i rozładunku. Istotne okazują się także natężenie ruchu drogowego, ograniczenia tonażowe czy obecne obiekty architektoniczne – mosty, wiadukty i inne. Dlatego, aby zapewnić terminową realizację usług, a zarazem ograniczyć koszty, należy zadbać o odpowiednią optymalizację trasy.

Proces optymalizacji rozpoczyna się od określenia odległości oraz czasu przejazdu. Następnie uwzględnia się takie czynniki jak:

  • dostępność kierowców i pojazdów,
  • ilość oraz gabaryty ładunku,
  • możliwości floty – liczba pojazdów, ich pojemność i ładowność,
  • czas pracy, załadunku i rozładunku,
  • koszty transportowe – m.in. zużycie paliwa,
  • płatne odcinki przejazdu,
  • obiekty architektoniczne,
  • natężenie ruchu,
  • warunki pogodowe,
  • planowane godziny odbioru towaru.

Optymalizacja tras – korzyści

Od ograniczenia wydatków, przez oszczędność czasu, aż po wzrost poziomu realizacji usług – optymalizacja tras przejazdu przynosi mnóstwo korzyści dla firm transportowych. Odpowiednie planowanie tras pozwala na obniżenie kosztów poprzez zmniejszenie spalania paliwa. Ponadto, organizowanie postojów z wyprzedzeniem oraz korzystanie z płatnych parkingów znacznie zwiększają bezpieczeństwo przewozu, a wszystko, co wpływa na koszt transportu, pozostaje pod stałą kontrolą przewoźnika.

Optymalizacja tras wpływa również na mniejsze zużycie samochodów. Pojazdy, które codziennie przemierzają setki kilometrów, są naturalnie narażone na wyeksploatowanie i mogą wymagać częstych napraw. Wdrożenie rozwiązań sugerowanych przez planer tras pozwala uniknąć niepotrzebnych przejazdów i zadbać o stan techniczny floty.

Dodatkowo, efektywnie zaplanowane trasy przejazdu przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego. Optymalizacja oraz kontrola zużycia paliwa pozwalają firmom transportowym na znaczne ograniczenie emisji CO2 i innych substancji szkodliwych dla środowiska.

Optymalizacja tras to także skrócenie kompletnej długości realizowanych przejazdów, redukcja kosztów związanych z utrzymaniem floty oraz możliwość precyzyjnego zaplanowania zleceń z uwzględnieniem położenia geograficznego klientów oraz preferowanych przez nich godzin odbioru.

Planowanie trasy przejazdu z FleetHouse

Proces optymalizacji tras staje się coraz bardziej skuteczny dzięki specjalistycznym narzędziom, powstającym w odpowiedzi na rosnące potrzeby branży logistycznej i transportowej. Nowoczesne metody optymalizacji uwzględniają takie rozwiązania telematyczne jak lokalizator GPS, komunikator wewnętrzny czy bazy danych pogodowych. 

Dostępne na rynku programy do planowania tras kierowców zbierają wszystkie te funkcjonalności w jednym miejscu, zapewniając wygodę, wydajność i efektywność operacji logistycznych.

Aplikacja mobilna FleetHouse posiada funkcje optymalizacji i doskonalenia tras, a także – kontroli zużycia paliwa, analizy czasu pracy i bezpośredniej komunikacji z kierowcami. Osoby zarządzające flotą pojazdów mogą na bieżąco przesyłać swoim pracownikom listy przewozowe CMR lub zlecenia przewozów oraz informować ich o niespodziewanych zmianach na trasie czy utrudnieniach na drodze.

Co więcej, FleetHouse na bieżąco udostępnia informacje o stanie technicznym pojazdów, pozwalając na szybką reakcję w przypadku awarii lub wypadku drogowego. Aplikacja wyposażona jest także w lokalizator GPS. Stały monitoring umożliwia weryfikację stylu jazdy poszczególnych kierowców, zwiększając ich funkcjonalność i asystując w optymalizacji trasy przejazdu.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami.