Ile kosztuje utrzymanie auta firmowego?
Na koszt samochodu firmowego składa się wiele elementów. Po pierwsze, w przypadku nabytku pojazdu na własność, przedsiębiorca zobowiązany jest uiścić podatek od zakupu oraz pokryć koszty rejestracji i ubezpieczenia. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę potencjalne opłaty związane z obsługą kredytu, takie jak odsetki i prowizje bankowe. Z kolei w przypadku leasingu pod uwagę należy wziąć comiesięczne składki.
Jednak koszt utrzymania samochodu firmowego to nie tylko kwestia ceny zakupu czy opłaty leasingowej, ale także szereg innych wydatków, które wynikają z codziennej eksploatacji pojazdu. Sprawdź, ile kosztuje rzeczywiste utrzymanie samochodu firmowego.
Co składa się na miesięczny koszt utrzymania samochodu firmowego?
Na realną kwotę utrzymania pojazdu wpływa przede wszystkim koszt paliwa. Zależy on m.in. od modelu samochodu, jego sprawności oraz stylu jazdy kierowcy. Nie bez znaczenia pozostaje także charakter zadań, do jakich przeznaczone jest dane auto firmowe. Przykładowo, samochód dostawczy, który często porusza się po mieście, będzie zużywał znacznie więcej paliwa niż samochód osobowy wykorzystywany głównie do okazjonalnych podróży służbowych.
Miesięczne koszty uzależnione są również od wysokości kwoty ubezpieczenia samochodu, koniecznego dla ochrony pojazdu oraz jego użytkowników w przypadku ewentualnych wypadków czy kradzieży. Opłaty ubezpieczeniowe mogą znacznie obciążyć budżet firmy, zwłaszcza w przypadku dużej floty pojazdów.
Do kosztów paliwa i ubezpieczenia należy doliczyć regularne serwisy i przeglądy techniczne, niezbędne do zapobiegania ewentualnym usterkom, a tym samym – do utrzymania pojazdu w dobrym stanie przez lata. Nie można zapomnieć też o mniejszych wydatkach, takich jak wizyty w myjni samochodowej, opłaty za przejazdy autostradą czy nawet zakup opon i płynu do spryskiwaczy.
Chcesz wznieść swoją flotę na wyższy poziom?
Koszt eksploatacji samochodu firmowego – optymalizacja wydatków
Aby optymalizować wydatki i zmniejszyć koszty utrzymania samochodu firmowego, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na długoterminowy leasing zamiast zakupu. Wynajem pozwala na uniknięcie ukrytych opłat oraz obowiązków związanych z utrzymaniem firmowej floty pojazdów. Po stronie przedsiębiorcy leży jedynie opłata comiesięcznej raty. Pokrycie pozostałych kosztów, związanych zarówno z ubezpieczeniem, jak i wszelkimi naprawami, jest obowiązkiem firmy świadczącej usługę wynajmu. To nie tylko wygodne, ale także korzystne finansowo rozwiązanie – firmy leasingowe często otrzymują korzystniejsze stawki napraw i zakupu części samochodowych.
Zarządzanie profesjonalną flotą pojazdów wymaga jednak nie tylko przemyślanych decyzji zakupowych, ale także znajomości najlepszych praktyk i trendów z rynku lokalnego oraz międzynarodowego.
Jednym z polecanych w ostatnich latach rozwiązań jest wykorzystanie systemów monitoringu floty w codziennej pracy. Dzięki nim można śledzić zużycie paliwa przez poszczególne pojazdy oraz wskazywać obszary, w których zmiana stylu jazdy lub optymalizacja tras mogłoby przynieść znaczne oszczędności. Monitoring floty pozwala również na identyfikację pojazdów wymagających większej uwagi serwisowej, co może zapobiec poważniejszym usterkom i naprawom, tym samym przyczyniając się do zmniejszenia całościowych kosztów eksploatacji.